Temat: Biegowe konkurencje lekkoatletyczne - biegi przez przeszkody oraz biegi przez płotki.
W dniu dzisiejszym przybliżymy Wam jak wygląda technika biegów przez przeszkody i biegów przez płotki. Biegi przez przeszkody towarzyszą nam od małego. już jako dzieci większość z nas na spacerach pokonywała w marszu czy w biegu różne przeszkody. Często na dziedzińcu szkolnym również widzimy, że uczniowie przeskakują przez różne elementy. Większość z Was nie miała styczności z typowym biegiem przez płotki. Same płotki znacie choćby z zastosowania ich w czasie wyścigów rzędów. Zapoznajcie się z tekstem.
Biegi przez płotki to rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w których zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.
Na zawodach lekkoatletycznych mężczyźni i kobiety rozgrywają po dwa dystanse biegów płotkarskich:
- krótki – 100 metrów kobiet (do lat 60. XX wieku biegano 80 metrów) i 110 metrów mężczyzn, tzw. "wysokie płotki",
- długi – 400 metrów kobiet i mężczyzn, tzw. "niskie płotki".
Wysokość płotków zależy od dystansu i płci zawodników:
- 106,70 cm – w biegu na 110 m ppł mężczyzn,
- 91,40 cm – w biegu na 400 m ppł mężczyzn,
- 84,00 cm – w biegu na 100 m ppł kobiet,
- 76,20 cm – w biegu na 400 m ppł kobiet.
Z czego składa się bieg przez płotki?
Bieg przez płotki składa się z pięciu punktów. Jest to start, dobiegnięcie do pierwszego płotka, „przejście” płotka, bieg między płotkami i wybieg.
- Start - wykonuje się z niskiej pozycji wyjściowej, jest to tzw. start niski.
- Dobieg do pierwszego płotka - zazwyczaj ten dystans pokonuje się w 8 krokach, natomiast 9 to zaatakowanie płotka.
- „Przejście” płotka - składa się z odbicia, ataku płotka, ułożenia ciała nad płotkiem, zejścia z płotka oraz z lądowania. Podczas odbicia linię prostą tworzą tułów, biodra oraz noga odbijająca. Natomiast w czasie ataku płotka następuje wznos nogi atakującej, która jest zgięta w stawie kolanowym.
- Bieg między płotkami - wykonuje się trzy kroki między płotkami, a praca ramion jest naprzemianstronna.
- Wybieg - w końcu płotki kiedyś się kończą. Ten ostatni odcinek, czyli odległość od ostatniego płotka do mety nazywa się wybiegiem. Wówczas należy wykazać się maksymalną prędkością, czyli gaz do dechy i do przodu.
Obejrzyjcie film na temat prezentowanych konkurencji.
Teraz czas na ćwiczenia. Rozpocznijcie od rozgrzewki. Przeznaczcie na nią ok 3 – 4 minuty, na początku trucht, następnie skip A i C, krok skrzyżny (przeplatanka) oraz krok odstawno – dostawny. Na koniec pajacyki w czasie 30 sekund.
W ramach lekcji wykonaj kilka ćwiczeń:
- Brzuszki i grzbiety w super serii 4x15, czyli 15 brzuszków i od razu 15 grzbietów, powtórzcie jeszcze 3 razy.
- Leżąc płasko na plecach, trzymajcie w jednej ręce uniesionej w górę małą butelkę wody (może to być również mały hantel, czy mała piłka). usiądźcie utrzymując rękę w górze, możecie podtrzymać się podłogi drugą ręką. Następnie wstańcie do pełnego wyprostu. Potem połóżcie się wykonując te same ruchy do tyłu. Powtórzcie 5 razy na każdą rękę.
- Przysiad, aby nogi w kolanach były ugięte pod kontem prostym, następnie energicznie wyprostujcie nogi i podskoczcie do góry. Powtórzcie 10 razy.
- Oprzyjcie się na dłoniach i stopach (czworakowanie). Przejdźcie w tej pozycji kilka metrów (kiedy wędruję prawa ręka równo z nią rusza lewa noga). Przejdźcie tak do przodu i do tyłu 5 razy.
- Pompki – 20 powtórzeń.
Po skończonych ćwiczeniach, pamiętajcie o rozciąganiu.
MIŁEGO DNIA!
Komentarze
Prześlij komentarz