Przejdź do głównej zawartości

Biegowe konkurencje lekkoatletyczne - biegi przez przeszkody oraz biegi przez płotki.



Temat: Biegowe konkurencje lekkoatletyczne - biegi przez przeszkody oraz biegi przez płotki.

W dniu dzisiejszym przybliżymy Wam jak wygląda technika biegów przez przeszkody i biegów przez płotki. Biegi przez przeszkody towarzyszą nam od małego. już jako dzieci większość z nas na spacerach pokonywała w marszu czy w biegu różne przeszkody. Często na dziedzińcu szkolnym również widzimy, że uczniowie przeskakują przez różne elementy. Większość z Was nie miała styczności z typowym biegiem przez płotki. Same płotki znacie choćby z zastosowania ich w czasie wyścigów rzędów. Zapoznajcie się z tekstem.

Biegi przez płotki to rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w których zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.
Na zawodach lekkoatletycznych mężczyźni i kobiety rozgrywają po dwa dystanse biegów płotkarskich:
  • krótki – 100 metrów kobiet (do lat 60. XX wieku biegano 80 metrów) i 110 metrów mężczyzn, tzw. "wysokie płotki",
  • długi – 400 metrów kobiet i mężczyzn, tzw. "niskie płotki". 
Wysokość płotków zależy od dystansu i płci zawodników:
  • 106,70 cm – w biegu na 110 m ppł mężczyzn,
  • 91,40 cm – w biegu na 400 m ppł mężczyzn,
  • 84,00 cm – w biegu na 100 m ppł kobiet,
  • 76,20 cm – w biegu na 400 m ppł kobiet.
Z czego składa się bieg przez płotki?
Bieg przez płotki składa się z pięciu punktów. Jest to start, dobiegnięcie do pierwszego płotka, „przejście” płotka, bieg między płotkami i wybieg.
  1. Start - wykonuje się z niskiej pozycji wyjściowej, jest to tzw. start niski.
  2. Dobieg do pierwszego płotka - zazwyczaj ten dystans pokonuje się w 8 krokach, natomiast 9 to zaatakowanie płotka.
  3. „Przejście” płotka - składa się z odbicia, ataku płotka, ułożenia ciała nad płotkiem, zejścia z płotka oraz z lądowania. Podczas odbicia linię prostą tworzą tułów, biodra oraz noga odbijająca. Natomiast w czasie ataku płotka następuje wznos nogi atakującej, która jest zgięta w stawie kolanowym.
  4. Bieg między płotkami - wykonuje się trzy kroki między płotkami, a praca ramion jest naprzemianstronna.
  5. Wybieg - w końcu płotki kiedyś się kończą. Ten ostatni odcinek, czyli odległość od ostatniego płotka do mety nazywa się wybiegiem. Wówczas należy wykazać się maksymalną prędkością, czyli gaz do dechy i do przodu.
Obejrzyjcie film na temat prezentowanych konkurencji.

ENCYKLOPEDIA KONKURENCJI OLIMPIJSKICH - BIEGI PRZEZ PRZESZKODY I PŁOTKI  

Teraz czas na ćwiczenia. Rozpocznijcie od rozgrzewki. Przeznaczcie na nią ok 3 – 4 minuty, na początku trucht, następnie skip A i C, krok skrzyżny (przeplatanka) oraz krok odstawno – dostawny. Na koniec pajacyki w czasie 30 sekund.
 
W ramach lekcji wykonaj kilka ćwiczeń:
  1. Brzuszki i grzbiety w super serii 4x15, czyli 15 brzuszków i od razu 15 grzbietów, powtórzcie jeszcze 3 razy.
  2. Leżąc płasko na plecach, trzymajcie w jednej ręce uniesionej w górę małą butelkę wody (może to być również mały hantel, czy mała piłka). usiądźcie utrzymując rękę w górze, możecie podtrzymać się podłogi drugą ręką. Następnie wstańcie do pełnego wyprostu. Potem połóżcie się wykonując te same ruchy do tyłu. Powtórzcie 5 razy na każdą rękę.
  3. Przysiad, aby nogi w kolanach były ugięte pod kontem prostym, następnie energicznie wyprostujcie nogi i podskoczcie do góry. Powtórzcie 10 razy.
  4. Oprzyjcie się na dłoniach i stopach (czworakowanie). Przejdźcie w tej pozycji kilka metrów (kiedy wędruję prawa ręka równo z nią rusza lewa noga). Przejdźcie tak do przodu i do tyłu 5 razy.
  5. Pompki – 20 powtórzeń.
Po skończonych ćwiczeniach, pamiętajcie o rozciąganiu.

MIŁEGO DNIA!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

Temat: Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku (Ateny) i nawiązują do tradycji starożytnych igrzysk greckich. Przez większość sportowców igrzyska olimpijskie są traktowane jako najważniejsze zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum; wyjątkiem są tu tenisiści, kolarze i piłkarze, ale międzynarodowe federacje tych sportów starają się podnieść rangę konkursów olimpijskich. W 1833 r. w Szwecji powstało Towarzystwo Olimpijskie. Z inicjatywy tej organizacji rok później zorganizowano dla upamiętnienia starożytnych igrzysk greckich tzw. Igrzyska Skandynawskie. Pierwsza Olimpiada tego typu odbyła się 14 lipca 1834 r. w Ramlösa w Szwecji. W programie przewidziano biegi, skoki wzwyż, o tyczce i przez żywego konia, zapasy, ćwiczenia zręcznościowe, wspinanie się po linie i maszcie. Drugie i ostatnie Igrzyska Skandynawskie odbyły się 2 lata później. Ideę wskrzeszenia starożytnych Igrzysk jako pierwszy z...

Konkurencje olimpijskie - pływanie.

Temat:  Konkurencje olimpijskie  - pływanie. Pływanie jest w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich od samego początku tj od 1896 r. Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie w płetwach, pływanie długodystansowe, rozgrywane na otwartych akwenach, pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody, które dzielą się na skoki z trampoliny oraz z wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowe figury podczas lotu oraz piłka wodna. Pływalnia olimpijska, na której rozgrywane są zawody, ma wymiary 50×25 m, a jej głębokość wynosi minimum 2 m. Ma 10 torów (każdy o szerokości 2,5 m). Temperatura wody podczas zawodów wynosi od 25 °C do 28 °C. Po obu stronach basenu, na ścianach, znajdują się tablice elektroniczne podłączone do automatycznej aparatury pomiaru czasu. Ich dotknięcie skutkuje zarejestrowaniem wyniku końcowego lub międzyczasu. Klikając poniżej obejrzycie film, który objaśni najważniejsze zasady rywalizacji pływaków, startujących w igrzy...

Konkurencje olimpijskie - biegi na średnich i długich dystansach.

Temat: Konkurencje olimpijskie - biegi na średnich i długich dystansach. Bieg średniodystansowy odbywa się na dystansach 800 m i 1500 metrów. Bieg na 800 m (dwa okrążenia bieżni) – start odbywa się bez bloków startowych, zawodnicy biegną po torach pierwszy wiraż (100 m), po czym mogą biec po wewnętrznym torze. Bieg na 1500 m – zawodnicy startują z linii startu wyznaczonej na początku przeciwległej prostej z pozycji stojącej. Tuż po starcie zawodnicy mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze. Bieg długodystansowy odbywa się na dystansach 5000 metrów, 10 000 metrów. Ciekawe informacje na temat biegów znajdziecie oglądając film w linku poniżej. ENCYKLOPEDIA KONKURENCJI OLIMPIJSKICH - BIEGI NA ŚREDNICH I DŁUGICH DYSTANSACH Wykonajcie rozgrzewkę z linku poniżej, która przygotuje Was do marszobiegu. SZYBKA ROZGRZEWKA PRZED BIEGANIEM Po rozgrzewce zróbcie, jeśli możecie, marszobieg o zróżnicowanej, w zależności od kondycji, intensywności. Dla początkujących proponujemy jeden z wariantów codzie...