Przejdź do głównej zawartości

Wybrane symbole olimpijskie.



Temat: Wybrane symbole olimpijskie.

Symbole igrzysk olimpijskich. Jakie są najważniejsze symbole olimpijskie?
Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sport, współzawodnictwo i rzesze kibiców, wspierających sportowców. To również szereg idei oraz znaków, które nierozerwalnie są związane z nowożytnymi Olimpiadami. Jakie są najważniejsze symbole olimpijskie?

Każdy człowiek, nawet ten, który nie jest wielkim sportowym kibicem, jest w stanie wymienić podstawowe symbole olimpijskie: flagę, hymn oraz znicz. Wpisały się one na stałe do powszechnej kultury międzynarodowej.

Zarówno flaga, jak i hymn zostały zaprojektowane przez ojca współczesnych Igrzysk – barona de Coubertina. Mają one podkreślać równość wszystkich uczestników oraz motywować do zdrowego współzawodnictwa.

Symbole olimpijskie łączące antyk ze współczesnością - znicz
Wymieniony również znicz nawiązuje do ognia zapalanego w Olimpii, podczas antycznych zawodów. Na nowożytnych igrzyskach po raz pierwszy został zapalony dopiero w 1926 roku w Amsterdamie. Każdorazowo znicz przed zbliżającymi się zawodami zapalany jest w Olimpii i niesiony przez sztafetę aż do miejsca odbywania się Olimpiady. To symbol Igrzysk Olimpijskich, który najlepiej oddaje charakter pojednania zawodników i ludzi z całego świata.

Niejednokrotnie oprócz typowych idei zawodów, ceremonii zapalania znicza nadawano dodatkowe znaczenie historyczne, polityczne czy społeczne.



Przysięga olimpijska. Pierre de Coubertin – marzyciel, który dał nam współczesną Olimpiadę.
Ojcem nowożytnej myśli olimpijskiej jest oczywiście baron Pierre de Coubertin. Co takiego wniósł do współczesnej idei współzawodnictwa i nowoczesnego sportu?

Sportowy marzyciel czasów nowoczesnych – Pierre de Coubertin
Początki olimpiad to odległe, antyczne czasy. Zawody organizowano aż do roku 393 naszej ery. Później nastąpiła przerwa, trwająca, bagatela, 1503 lata! Pomysł na odrodzenie współzawodnictwa pomiędzy krajami, zrodziła się w umyśle francuskiego arystokraty Pierre’a de Coubertin. Swój autorski projekt na wznowienie zawodów przedstawił w Paryżu już w roku 1888. Na jego realizację, musiał jednak poczekać jeszcze 6 lat.

Podszedł do przedsięwzięcia bardzo kompleksowo. Zaplanował je zarówno od strony organizacyjnej – założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale też od strony wizualnej (zaprojektował flagę olimpijską) czy ideowej (pierwsza przysięga olimpijska była również jego autorstwa).

Przysięga olimpijska – krótka historia i znaczenie
Ślubowanie olimpijskie stosowane jest do dnia dzisiejszego. Odbywa się podczas ceremonii otwarcia igrzysk i składane jest przez przedstawiciela zawodników oraz sędziów.

Pierwsza wspomniana już przysięga autorstwa de Coubertina została złożona przez Victora Boina, pływaka i szermierza podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Z czasem pierwotny tekst rozbudowywano, dodając kolejne elementy istotne dla zmieniającego się świata sportu.


Jak rodziły się olimpijskie symbole? Hymn igrzysk olimpijskich.
Igrzyska Olimpijskie to niezwykła impreza sportowa, której przyświeca wiele chwalebnych ideałów, wśród których do najważniejszych należą: uczciwe współzawodnictwo, równość wszystkich zawodników oraz wspieranie idei sportowych na całym świecie. Oprócz czysto sportowych zawodów Olimpiada to również olbrzymia ilość symboli takich, jak: znicz czy hymn Olimpijski, które czerpią z bogatej historii i kultury zachodniej cywilizacji.

Początki Olimpiad i ich symboli, jak hymn Igrzysk Olimpijskich.
Oczywiście, jak wszyscy wiemy historia igrzysk sięga czasów antycznych i sportowych zawodów w antycznej Grecji. Wówczas współzawodniczące państwa miasta wystawiały swoich reprezentantów, a na czas zawodów zawieszano wszelkie konflikty zbrojne. Zawodom towarzyszyły imprezy dodatkowe: spektakle teatralne, występy śpiewaków. Trudno jednak mówić o dedykowanej im oprawie muzycznej, jak np. hymn olimpijski.

Nowożytne Olimpiady również narodziły się w pięknej Grecji. Pierwszą z nich urządzono w 1896 roku w Atenach, a udział w niej wzięli sportowcy z 13 krajów. Od tego czasu zawodom towarzyszy również maksyma: Citius. Altius. Fortius (Szybciej. Wyżej. Mocniej). Innym znanym cytatem opisującym olimpiadę jest zdanie: Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem. Z czasem stworzono zespół symboli powiązanych ściśle z imprezą, jak na przykład hymn igrzysk olimpijskich.

Hymn olimpijski – pieśń o zdrowym współzawodnictwie.
Oficjalna pieśń olimpijska powstała w 1958 roku. Słowa napisał Kostis Palamas do muzyki Spirosa Samarasa. Towarzyszy on zawodom do dnia dzisiejszego. Doczekał się również licznych tłumaczeń. To pieśń łącząca sportowców z całego świata.


Flaga olimpijska
Najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich, flaga olimpijska odzwierciedla ideały Pierre'a de Coubertina - twórcy nowożytnych igrzysk. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski - Europę, czarny - Afrykę, czerwony - Amerykę, żółty Azję i zielony - Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawił się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Koła oznaczają też 5 dyscyplin sportowych w starożytności.



Trochę wiedzy w dniu dzisiejszym było. Dlatego teraz czas trochę poćwiczyć. Wykonaj ćwiczenia z filmiku.


POWODZENIA!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

Temat: Historia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku (Ateny) i nawiązują do tradycji starożytnych igrzysk greckich. Przez większość sportowców igrzyska olimpijskie są traktowane jako najważniejsze zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum; wyjątkiem są tu tenisiści, kolarze i piłkarze, ale międzynarodowe federacje tych sportów starają się podnieść rangę konkursów olimpijskich. W 1833 r. w Szwecji powstało Towarzystwo Olimpijskie. Z inicjatywy tej organizacji rok później zorganizowano dla upamiętnienia starożytnych igrzysk greckich tzw. Igrzyska Skandynawskie. Pierwsza Olimpiada tego typu odbyła się 14 lipca 1834 r. w Ramlösa w Szwecji. W programie przewidziano biegi, skoki wzwyż, o tyczce i przez żywego konia, zapasy, ćwiczenia zręcznościowe, wspinanie się po linie i maszcie. Drugie i ostatnie Igrzyska Skandynawskie odbyły się 2 lata później. Ideę wskrzeszenia starożytnych Igrzysk jako pierwszy z...

Konkurencje olimpijskie - pływanie.

Temat:  Konkurencje olimpijskie  - pływanie. Pływanie jest w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich od samego początku tj od 1896 r. Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie w płetwach, pływanie długodystansowe, rozgrywane na otwartych akwenach, pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody, które dzielą się na skoki z trampoliny oraz z wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowe figury podczas lotu oraz piłka wodna. Pływalnia olimpijska, na której rozgrywane są zawody, ma wymiary 50×25 m, a jej głębokość wynosi minimum 2 m. Ma 10 torów (każdy o szerokości 2,5 m). Temperatura wody podczas zawodów wynosi od 25 °C do 28 °C. Po obu stronach basenu, na ścianach, znajdują się tablice elektroniczne podłączone do automatycznej aparatury pomiaru czasu. Ich dotknięcie skutkuje zarejestrowaniem wyniku końcowego lub międzyczasu. Klikając poniżej obejrzycie film, który objaśni najważniejsze zasady rywalizacji pływaków, startujących w igrzy...

Konkurencje olimpijskie - biegi na średnich i długich dystansach.

Temat: Konkurencje olimpijskie - biegi na średnich i długich dystansach. Bieg średniodystansowy odbywa się na dystansach 800 m i 1500 metrów. Bieg na 800 m (dwa okrążenia bieżni) – start odbywa się bez bloków startowych, zawodnicy biegną po torach pierwszy wiraż (100 m), po czym mogą biec po wewnętrznym torze. Bieg na 1500 m – zawodnicy startują z linii startu wyznaczonej na początku przeciwległej prostej z pozycji stojącej. Tuż po starcie zawodnicy mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze. Bieg długodystansowy odbywa się na dystansach 5000 metrów, 10 000 metrów. Ciekawe informacje na temat biegów znajdziecie oglądając film w linku poniżej. ENCYKLOPEDIA KONKURENCJI OLIMPIJSKICH - BIEGI NA ŚREDNICH I DŁUGICH DYSTANSACH Wykonajcie rozgrzewkę z linku poniżej, która przygotuje Was do marszobiegu. SZYBKA ROZGRZEWKA PRZED BIEGANIEM Po rozgrzewce zróbcie, jeśli możecie, marszobieg o zróżnicowanej, w zależności od kondycji, intensywności. Dla początkujących proponujemy jeden z wariantów codzie...